Hajde da se osvrnemo na nekoliko po nama važnih “sitnica” koje se odnose na pojam kontakt fasada ili termoizolacija

Podloga

Najpre da kažemo nešto o samoj podlozi. Naravno stanje podloge na koju se lepi termoizolacioni material  je jako važno. Od nje zavisi da li ce fasada dugo stajati tu gde smo planirali ili ce zavrsiti na ulici. Školsko ispitivanje podloge se vrši na taj način što se parče stiropora (npr 10x10cm) zalepi lepkom koji ste predvidelii  I ostavi da se osuši. Sutradan probajte da povučete to parče stiropora. Ukoliko se pokida stiropor onda je dobro a ukoliko se odvali parče zida ili maltera onda to znači da podloga nije adekvatna pa je potreban dodatni napor da se podloga dovede u red. Osim toga jako je važno premazati zid nekom vrstom akrilne podloge jer ce ona napraviti vezu između lepka I zida al ice istovremeno pokupiiti prašinu itd.

Početna lajsna

Sledeća dilema je vezana za upotrebu početne aluminijumske lajsne. Ove lajsne nisu jeftine pa investitori često negoduju kada je njihova kupovina u pitanju. Njihova uloga je važna ponajviše zbog toga što aluminijumska lajsna onemogućava potencijalne glodare I ostalu gamad da progrizu stiropor I zavuku se u fasadu. Verujete  mi da ne postoji ništa gore od miševa koji se zavuku u fasadu I tu naprave leglo. Sav vaš novac I ulaganje u tom trenutku postaju besmisleni jer ćete najverovatnije morati da rušite kompletnu fasadu pa ponovo. Dakle, ako ste u prilici početna alu lajsna obavezno.

Kontakt fasada- odabir lepkova

O samim termoizolacionim materijalima smo pisali u drugim tekstovima pa se nećemo ponavljati ali valja prozboriti koju reč o lepkovima za lepljenje stiropora I ostalih termoizalacionih materijala.  Gradjevinski lepak kao I svi ostali praškasti gradjevinski materijali (glet mase, lepkovi za keramiku, nivelišuće mase itd) se prave upotrebom 4 osnovne makro komponente I nekoliko mikrokomponenti tzv aditiva. Makro komponente jesu pesak, cement, kalcijum karbonat-kreč I kameno brašno-filer.  Proces proizvodnje počinje tako što se pesak suši I dovodi do određene granulacije, dodaje mu se cement I aditivi I to je to. Nakon toga odlazi na pakovanje I u magacin pa na gradilište.

Naravno sve to prati marketinška kampanja, besplatna odela za majstore, prezentacije, puno lepe priče, zanimljive brojke  a u stvari u pitanju je cement I pesak pomešan u određenom odnosu. Naravno više cementa I više aditiva znači jači lepak I obrnuto. Takodje, postoji razlika I u granulaciji peska pa imamo finije I grublje lepkove.  Mi nećemo preporučivati nijedan jer nismo plaćeni za tu vrstu marketinga.

Staklena mrežica

Izbor staklene mrežice je generalno jednostavan jer nema mnogo izbora. Najveća količina staklene mrežice dolazi iz Kine I razlikuje se uglavnom po  bojama. Čak I od istog proizvođača dolaze mrežice neujednačenog kvaliteta, različitih boja,  pa se često dešava da jedna tura bude dobra a druga ne. Ne kažemo da Kinezi ne umeju da naprave mrežicu ali verovatno naši uvoznici gledaju da nabave što jeftiniji proizvod pa često imamo svakakve proizvode na tržištu. Osim kineskih mrežica imamo I one koje su proizvedene u EU I one najčešće nose tzv ETA sertifikat koji garantuje neki nivo kvaliteta ali te mrežice su obično skuplje. Generalno neki trend pokazuje da investitori  ali I majstori sve češće uzimaju kvalitetniju mrežicu poslednjih nekoliko godina.

Scroll