Podno grejanje-sistem

Iako se u praksi viđaju različiti sistemi podnog grejanja, možemo se složiti da je dominantan onaj koji obuhvata sledeće elemente: termoizolacija (najčešće u vidu stirodura-XPS), reflektujuća armirana alu folija , armaturna mreža, cevi za podno grejanje I naravno preko toga cementnta kosuljica-estrih. Naravno važno je na spojevima pod zid postaviti diletacionu traku koja služi kao amortizer u momentima kada se pod zagreva ili hladi.

Podno grejanje-termoizolacija

Ako pričamo o termoizolaciji ona osim XPSa može biti I od kamene vune ili stiropora (EPSa) veće gustine tzv “tvrdo presovani”. Ukoliko je u pitanju kamena vuna obavezno je da to bude vuna koja je odgovarajuća po svojoj gustini-tvrdoći.  Proivođač Knauf insulation je za tu namenu predvideo proizvode koji se zovu POD PLUS ili POD EXTRA. U pitanju je kamena vuna u tablama koje se proizvode u debljinama od2cm, 3cm i 5cm a ukoliko postoji potreba za većim debljinama može se kombinovati nekoliko debljina Ili poručiti da se proizvede namenska debljina.

“Tvrdo presovani” stiropor takođe može biti jeftinija alternativa XPSu.  Jedna od najvećih zabluda je ta da stirodur ima bolja termička svojstva u odnosu na stiropor. Ono što je važno znati je da su po pitanju termike I stiropor I stirodur jako slični ali je činjenica da stirodur ima bolja svojstva u vlažnim sredinama  u odnosu na EPS. Naravno ako govorimo o ceni stirodur je osetno skuplji u odnosu na svog “belog” člana familije.

Podno grejanje-reflektujuća folija

Preko termoizolacije se postavlja aluminijumska, armirana, reflektujuća folija čija je uloga da veći deo toplotne energije koje cevi emituju prema termoizolaciji vrati nazad u objekat. Važno je da folija ima dobra mehanička svojstva na cepanje I kidanje jer može doći do oštećenja prilikom ugradnje. Takođe je važno da folija bude atestirana I postojana na temperaturama koje garantuju da neće izgubiti svojstva nakon nekog vremena. Povremeno se događa da ljudi postavljaju alu foliju sa mehurićima kako bi navodno mehurići poboljšali termička svojstva. U pitanju je velika zabluda jer se nakon postavljanja cementne košuljice koja nimalo nije laka svi ti mehurići u potpunosti spljošte I ne služe ničemu.

Nakon reflektujuće alu folije za podno grejanje dolazi armaturna mreža čija je uloga da stabilizuje pod, I da napravi fizičku barijeru između cevi I folije (zbog bolje refleksije), kao I da cevi mogu da se privežu poveznicama za nju.

Podno grejanje-odabir cevi

Odabir cevi za podno grejanje na našem tržitštu je pravi podvig imajuću u vidu činjenicu da ima toliko različitih tipova cevi I proizvođača, kao I da je opšti nivo znanja prodavaca ali I majstora o tome jako mali. Naime, najčešće se pojavljuju cevi koje u svom nazivu imaju oznake kao što su PEX, PERT, PEX-Al-PEX I PERT-AL-PERT, PERT-OXY itd.  PEX, PERT I PERT OXY su cevi koje ćete na tržištu prepoznati po tome što su najčešće dostupne u različitim bojama (crvene, narandžaste itd) ali I po tome što su lake za savijanje I oblikovanje. Iako vizuelno izgledaju potpuno identično važno je znati da je PEX po svim parametrima bolji u odnosu na PERT.

PEX je UV postojan do godinu dana što se ne može reći za PERT. Takođe maksimalna radna temperature PEX cevi je 93 stepena Celzijusa dok je kod PERT cevi 82 stepena. Ne ulazeći u dalju analizu već na osnovu ovoga se može reći da je  PEX daleko bolji u odnosu na PERT.

PERT OXY su višelsojne cevi koje osim PERTa u  sredini imaju oksidacionu barijeru koja poboljšava svojsta cevi u nekim slučajevima. Sa druge strane cevi PEX AL PEX I PERT AL PERT se karakteristične po beloj boji. Iz prethodnog teksta možete pretpostaviti da su ove cevi višeslojne I da u središnjem delu imaju aluminijumsku foliju a da spoljni sloj može biti od PEXa ili PERTa. Prethodnom analogijom dolazimo do zaključka da su PEX AL PEX cevi bolje u odnosu na PERT AL PERT pre svega zbog toga što podnose višu temperature I imaju duži životni vek. Cevi koje u sebi sadrže aluminijumsku foliju (PEX AL PEX I PERT AL PERT) su karakteristične I po tome što nakon savijanja zadržavaju oblik za razliku od ovih koje alu foliju nemaju u sebi (PEX I PERT).

Za savijanje cevi postoje namenski alati I oni u velikoj meri olakšavaju život majstorima posebno ako su u pitanju cevi koje se teže savijaju zbog deblje aluminijumske folije u svojoj strukturi. Iz prethodnog teksta dakle sve cevi možemo podeliti u dve grupe. Prvu čine one koje su armirane alu folijom I one koje to nisu. Generalno gledano  za sistem podnog grejanja cevi koje nisu armirane (PEX I PERT) su bolje jer se brže zagrevaju I brže počinju da oslobađaju temperature u prostoriju. U Srbiji se mnogo više koriste cevi koje u središtu imaju alu foliju jer se smatra da su znatno otpornije I pouzdanije što je još jedna od velikih zabluda. Standardna debljina cevi za podno grejanje je 16mm (u pitanju je spoljna mera) I potrošnja cevi je cca 7metara po m2.

Pre izlivanja cementne košuljice od izuzetne važnosti je postavljanje diletacione trake na spojevima pod zid. U pitanju je penasta folija u vidu trake širine 10cm koja služi kao amortizer  prilikom temperaturnih diletacija do kojih dolazi usled zagrevanja I hlađenja poda. U praksi srećemo slučajeve da se umesto namenske diletacione trake postavlja stiropor ili stirodur ali je važno naglasiti da nijedan od pomenutih materijala nema potrebna elastična svojstva I da su u pitanju plastični materijali koji ne mogu da ispune ulogu amortizera. Osim toga, cenovno gledano ugradnja stiropora ili stirodura u toj ulozi umesto diletacione trake je skuplje rešenje.

Scroll